دعای استخاره با قرآن

كسي كه با پروردگار استخاره كند و با بندگان مؤمن مشورت كند، به شرطي كه بر كارش استوار و ثابت قدم باشد، پشيمان نمي شود. دعای استخاره به منظور کمک گرفتن از خدا در مواردی که بین دو موضوع شرعی و حلال مانده ایم خوانده می شود. دعای استخاره برای استخاره با قرآن است.

امام صادق(ع) در روایتی فرمودند:

اِذا اَرادَ اَحَدُکمْ اَمْراً فَلا یشاوِرْ فِیهِ اَحَداً حَتّی یبْدَأْ فَیشاوِرَ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ فَقیلَ لَهُ:ما مُشاوَرَةُ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ؟ قالَ:یسْتَخیرُ اللهَ فیهِ اَوَّلا ثُمَّ یشاوِرُ فیهِ، فَاِنَّهُ اِذا بَدَأَ بَاللهِ اَجْرَی اللهُ لَهُ الْخَیرَ عَلی لَسانِ مَنْ شاءَ مِنَ الْخَلْقِ:(بحارالانوار، ج91، ص252)

«هرگاه یکی از شما اراده کاری کرد، با احدی قبل از حضرت حق مشورت نکند، ابتدای مشورت خود را با پروردگار قرار دهد. عرضه داشتند:مشاورت با خداوند چگونه است؟ فرمود:به صورت دعا از حضرت حق بخواهد که آنچه خیر اوست پیش آورد، سپس با اهلش مشورت کند، که هر کس از خداوند خیر بخواهد حضرت محبوب خیرش را بر زبان هر که از خلقش بخواهد جاری کند.»

انواع دعاها برای استخاره: 

اولین دعای استخاره: علامه مجلسى از برخى نوشته‏ هاى اصحاب از خط شيخ يوسف قطيفى نقل كرده، و او از خط آيت اللّه علامه، كه‏ از حضرت صادق عليه السّلام روايت شده: هرگاه اراده كردى از كتاب عزيز استخاره كنى بعد از بسم اللّه بگو و بعد این دعای استخاره را مى خوانى:

اَللّهُمَّ إِنْ كانَ فِی قَضائِكَ وَ قَدَرِكَ، أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِیِّكَ، بِظُهُورِ وَلیِّكَ وَ ابْنِ بِنْتِ نَبِیِّكَ، فَعَجِّلْ ذلِكَ وَ سَهِّلْهُ وَ یَسِّرْهُ وَ كَمِّلْهُ، و اَخْرِجْ لِی آیَةً، اَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـى فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة»

اي خداوند! اگر تصميم تو در قضا و قدر فرمان داده است كه براي پيروان آل محمد (ص) به فرج وليّ و حجّتت باري ديگر خير و نيكي عطا كني، آنگاه يك آيه از كتابت را برايمان بيرون بياور تا ما بتوانيم آن را به عنوان سبب و دليل توقع و اميد بگيريم.

سپس حاجت و مشكل خود را بيان كن و سپس قرآن را باز كن. بعد از باز كردن قرآن، هفت صفحه آن را بشمار و در صفحه هفتم، سمت چپ، هفت سطر را بيان كن و از آن سطر مطلب خود را درياب.

انواع دعا برای استخاره برای قران
انواع دعا برای استخاره برای قران

دومین دعای استخاره:

روش دوم استخاره حضرت محمد (ص) به این صورت است:

هنگامی که فرد می‌خواهد با قرآن استخاره کند، ابتدا سه بار سوره توحید را خوانده، سپس سه بار صلوات بر محمد و آلش فرستاده و سپس این دعا را بخواند:

قرآن را برمی دارید و این دعای استخاره را می خوانید: «اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِكِتابِكَ، وَ تَوَكَّلْتُ عَلَیْكَ، فَاَرِنى مِنْ كِتابِكَ ما هُوَ مَكْتُومٌ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فـى غَیْبِـكَ»؛

سپس قرآن را باز کرده و از سطر اول، صفحه سمت راست، مقصود خود را به دست آورد.

استخاره تلفنی رایگان

سومین دعای استخاره:

استخاره حضرت محمد (ص) به این صورت است:

در صورتی که فرد بخواهد کاری را انجام داده و بین دو امر متردد باشد و قصد دارد بهترین انتخاب را انجام دهد، می‌تواند به این دعا روی آورد:

“اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي بِعِلْمِكَ وَ وَفِّقْنِي بِعِلْمِكَ لِرِضَاكَ وَ مَحَبَّتِكَ. اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي بِقُدْرَتِكَ وَ جَنِّبْنِي بِقُدْرَتِكَ مَقْتِكَ وَ سَخَطَكَ. اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي فِيمَا أُرِيدُ مِنْ هَذَيْنِ الْأَمْرَيْنِ وَ تُسَمِّيهِمَا أَسَرَّهُمَا إِلَيَّ وَ أَحَبَّهُمَا إِلَيْكَ وَ أَقْرَبَهُمَا مِنْكَ وَ أَرْضَاهُمَا لَكَ. اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِالْقُدْرَةِ الَّتِي زَوَيْتَ بِهَا عِلْمَ الْأَشْيَاءِ كُلِّهَا عَنْ جَمِيعِ خَلْقِكَ.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اسْفَعْ بِنَاصِيَتِي إِلَى مَا تَرَاهُ لَكَ رِضًا فِيمَا اسْتَخَرْتُكَ فِيهِ حَتَّى تُلْزِمَنِي‏ مِنْ‏ ذَلِكَ‏ أَمْرًا أَرْضَى فِيهِ بِحُكْمِكَ وَ أَتَّكِلُ فِيهِ عَلَى قَضَائِكَ وَ أَكْتَفِي فِيهِ بِقُدْرَتِكَ وَ لَا تَقْلِبْنِي وَ هَوَايَ لِهَوَاكَ مُخَالِفًا وَ لَا بِمَا أُرِيدُ لِمَا تُرِيدُ مُجَانِبًا. اغْلِبْ بِقُدْرَتِكَ الَّتِي تَقْضِي بِهَا مَا أَحْبَبْتَ عَلَى مَنْ أَحْبَبْتُ بِهَوَاكَ هَوَايَ وَ يَسِّرْنِي لِلْيُسْرَى الَّتِي تَرْضَى بِهَا عَنْ صَاحِبِهَا وَ لَا تَخْذُلْنِي بَعْدَ تَفْوِيضِي إِلَيْكَ أَمْرِي بِرَحْمَتِكَ الَّتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ. اللَّهُمَّ أَوْقِعْ خِيَرَتَكَ فِي قَلْبِي وَ افْتَحْ قَلْبِي لِلُزُومِهَا يَا كَرِيمُ آمِين‏).”

بعد از خواندن این دعا، من نیز برای او منافع نزدیک و دور آن را انتخاب خواهم کرد.

دعا پیامبر برای استخاره با قرآن
دعا پیامبر برای استخاره با قرآن

برای مطالعه شرایط و درخواست   استخاره تلفنی   وارد شوید

نماز استخاره

نماز استخاره یکی از جامع ترین روش برای گرفتن استخاره است و دو روش متدوال برای نماز استخاره وارد شده است در ریذ به شکل کامل و جامع به شرح ان خواهیم پرداخت. اگر شما هم احساس می‌کنید که برای تصمیم‌گیری امور خویش نیاز به نماز استخاره دارید می‌تونید به یکی از این روش ‌ها انجام دهید انشالله که موفق باشید

روش اول نماز استخاره

راه اول برای انجام نماز استخاره، که پیامبر اکرم (ص) آن را توصیه کرده‌اند، به این صورت است که ابتدا باید دو رکعت نماز با نیت نماز استخاره، مشابه  نماز  صبح، انجام شود. در هر رکعت از این نماز، سوره حمد و یکی از سوره‌های قرآن کریم باید قرائت شود. پس از انجام دو رکعت نماز، دعای زیر را بخوانید. پیامبر اکرم (ص) دربارهٔ این موضوع فرموده‌اند: “هرگاه یکی از شما قصد کاری را داشت، دو رکعت نماز غیر واجب بخواند و سپس این دعا را بخواند:”

للَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (در این قسمت باید موضوع و مسئله استخاره بیان بشود.) خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ، وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِي بِهِ.

«ای خداوند، من به تو درخواست رفع نیکویی خودم را به واسطه علم از تو می‌کنم. همچنین از تو قدرت می‌خواهم به واسطه قدرتی که در اختیار داری. از فضل عظیم تو پناه می‌برم و از تو در خواست می‌کنم زیرا تو قادری و من ناتوان و تو دانا و من نادانا هستم. تو همه ی اسرار پنهان را به خوبی می‌دانی.

ای خداوندا، اگر می‌دانی که انجام این کار برای دین و دنیای من و همچنین آخرتم نیکوست، پس آن را برایم قدرتی و آسان و قابل دست یابی کن و سپس آن را برکت بخشید. و اگر می‌دانی که این کار برای من بد است در دینم و دنیایم و همچنین آخرتم، مرا از آن منصرف کن و آن را برایم از روی نیکویی و دستیابی به خیر مقرر کن و سپس مرا با آن راضی گردان.»

سپس ادامه دعا را انجام داده و در آن از خداوند خیر و برکت برای کار خود تمنا کنید. در صورتی که مطمئن باشید که کار خوبی است و بهتری را به همراه دارد، این دعا را به زبان عربی و با الفاظ اصلی آن بخوانید. اما برخی از مفسران اعتقاد دارند که اگر شخص قادر به خواندن متن عربی نیست، ترجمه آن را هم می‌تواند بخواند.

 

استخاره برای باز شدن بخت

نماز استخاره

نماز استخاره ذات الرقاع

روش انجام نماز استخاره به شرح زیر است: ابتدا ورقه‌هایی به تعداد شش عدد آماده کنید. در سه ورقه ابتدا بنویسید: “بِسْمِ اللّٰه الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ، خِیرَةٌ مِنَ اللّٰهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ لِفُلانِ ابْنِ فُلانَةِ افْعَلْ”. این عبارت به معنای: “به نام خداوندی که رحمت و مهربانی او بی‌پایان است، از خدای عزیز و حکیم خواسته خیرخواهی برای فلان فرزند فلان را انجام ده.” سپس در سه ورقه دیگر بنویسید: “لا تَفعَل” که به معنای عدم انجام آن کار است.

این ورقه‌ها را زیر جانمازتان قرار دهید و دو رکعت نماز بخوانید. پس از پایان نماز، در سجده یکصد بار بگویید: “أَسْتَخِیرُ اللّٰه بِرَحْمَتِهِ خِیرَةً فِی عافِیَةٍ.” به معنای: “من از خداوند به رحمت او خیری در عافیت می‌خواهم.” سپس بنشینید و دعا کنید: “اللّٰهُمَّ خِرْلِی وَاخْتَرْلِی فِی جَمِیعِ أُمورِی فِی یُسْرٍ مِنکَ وَعافِیَةٍ.” به معنای: “خدایا، برایم بهترین‌ها را انتخاب کن و در همه امورم در آسانی و عافیت از تو خیرها را اختیار کن.”

سپس ورقه‌های زیر جانماز را با هم مخلوط کنید و به صورت تصادفی یکی یکی از بین بیرون بیاورید. اگر سه بار “إِفْعَلْ” بیرون آمد، آن کاری که می‌خواهید انجام دهید. اگر سه بار “لا تَفْعَلْ” بیرون آمد، از انجام آن کار خودداری کنید. اگر یک بار “إِفْعَلْ” و یک بار “لا تَفْعَلْ” بیرون آمد، پنج بار دیگر ورقه بیرون آورید و اگر سه بار “إِفْعَلْ” و دو بار “لا تَفْعَلْ” بیرون آمد، آن کار را انجام دهید

استخاره برای ازدواج

استخاره برای طلاق

استخاره با تسبیح

درباره توسعه کسب و کار

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید