آداب استخاره از مهم‌ترین مولفه‌های است که میتواند در نتیجه‌ی استخاره تاثیر گذار باشد، اگر قبل  از انجام استخاره،  آداب مربوط به آن رعایت نشود ممکن است پاسخ آنرا تحت شعاع قرار دهد، پس بهتر است در این بخش از سایت یونیکا با علم و آشنایی کامل و رعایت آداب استخاره اقدام کنیم تا بهترین نتیجه حاصل شود.

آداب استخاره

استخاره به معنی مشورت با خداست، بهتر است انسان در تمام تصمیم گیری‌های خود از خدا کمک بطلبد و با توکل به خدا تصمیم بگیرید.

در خیلی از موارد انسان علم به نتیجه کار دارد و بسیار پیش آمده است که چیزی را به صلاح خود میداند ولی در دراز مدت متضرر میشود و گاها ممکن است در بعضی موارد به دلیل سختی و دشواری‌های ، تصمیم به انجام ندادن آن بگیریم در حالی خیر ما در همان است.

هر گاه در تصمیمات خود دچار تردید شدید با خدای خود مشورت کنید و مطمئن باشید که او بهترین مسیر را به شما نشان خواهد داد. همانا او آگاه از تمام رازهاست و اوست که بهترین دوست انسان است، برای اینکه بتوانیم در امور خویش استخاره درست انجام دهیم باید آداب آنرا به شکل صحیح و کامل رعایت کنیم، تا در نتیجه آن از هرگونه شک و شبهه اطمینان حاصل شود.

آداب استخاره با قرآن

آداب استخاره
آداب استخاره

داشتن وضو: در اکثر روایات و احادیث به این نکته اشاره شده است که باید قبل از انجام استخاره، وضو و طهارت رعایت شود و با پاکیزگی نسبت به انجام آن اقدام کنیم، داشتن وضو از آداب استخاره است که حتما باید رعایت شود.

روشن بودن نیت: قبل از اقدام برای استخاره باید از نیت خود مطمئن باشید و با خلوص نیت و اعتقاد به خدا اقدام به انجام استخاره کنید.

اعتقاد به نتیجه استخاره: از مهمترین آداب استخاره ، اعتماد به پاسخ آن است، کسی که قصد استخاره دارد باید با تمام وجود نسبت به انجام آن متعهد باشد و به خدا ایمان داشته باشد و بداند که خداوند امین اوست و اگر پاسخ استخاره مخالف با خواسته اوست قطعا به نفع و خیر او خواهد بود.

دعای استخاره: قبل باز کردن استخاره باید ادعیه( مشهور و مورد تایید طبق آداب استخاره در روایات و احادیث) قرائت شود.

آداب استخاره برای ازدواج

روش انجام استخاره با قرآن کریم  برای ازدواج به این صورت است: ابتدا پاکی و مطهری خود را حفظ کنید و وضو بگیرید. سپس از خداوند متعال خیر و راهنمایی بخواهید. قرآن را باز کنید و آیه اول صفحه دست راست را مشاهده کنید.

اگر آن آیه امر به خیر باشد، این نشان‌دهنده خوبی استخاره است و می‌توانید کار مورد نظر را انجام دهید. اما اگر آیه امر به شر یا عقوبت باشد، این نشان‌دهنده نهایتاً استخاره بد است. اگر آیه مورد نظر دو پهلو باشد، این نشان‌دهنده نتیجه میانه است.

همچنین، رسول خدا (ص) توصیه کرده‌اند که در هنگام استخاره با قرآن، سه بار سوره توحید را بخوانید، سه بار صلوات بفرستید، و سپس دعا کنید:

“اللّهم تفألت بکتابک و توکلت علیک فأرنی من کتابک ما هو مکتوم من سرّک المکنون فی غیبک”

یعنی: “خدایا به کتاب تو توکل می‌کنم و از تو خواهش می‌کنم که آنچه در نهان غیب تو پنهان شده را برایم نشان بده.”

توجه داشته باشید که قرآنی که برای استخاره استفاده می‌کنید، باید کامل باشد و اگر تنها چند جزء قرآن یا چند سوره باشد، استخاره صحیح نخواهد بود.

آداب استخاره با تسبیح 

آداب استخاره دستی با قرآن
استخاره دستی با قرآن

آموزه‌هایی را برای انجام استخاره ارائه کرده است. ابتدا، با نیت خود نیت خود را مشخص کنید و سپس قرآن را باز کنید. سپس این دعا را بخوانید:

“اللّهُمَّ إِنْ کانَ فِی قَضائِکَ وَقَدَرِکَ، أَنْ تَمُنَّ عَلی اُمَّةِ نَبِیِّکَ، بِظُهُورِ وَلیِّکَ وَابْنِ بِنْتِ نَبِیِّکَ، فَعَجِّلْ ذلِکَ وَسَهِّلْهُ وَیَسِّرْهُ وَکَمِّلْهُ، و اَخْرِجْ لِی آیَةً اَسْتَدِلُّ بِها عَلی أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـی فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة.”

 

یعنی: “خدایا، اگر در تقدیر و قدرت تو، منظر به منعمایی بر امت پیامبرت، با ظهور ولی و فرزند نبیت باشد، پس ظهور او را سریع کن و راهش را آسان و ساده گردان و کاملش کن، و برای من نشانی برون آور که به وسیله آن در انجام کار یا ترک کار به عافیت برسم.”

سپس، قرآن را باز کنید و از صفحه‌ای که باز شده، هفت برگ را برگزینید. در ورق هفتم صفحه سمت چپ، هفت سطر را بشمارید. سطر هفتم حاوی نتیجه استخاره شما خواهد بود.

 

آداب استخاره آنلاین

استخاره آنلاین مورد تایید تمام مراجع است و حتی پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله مکارم شیرازی استخاره آنلاین را برای استفاده عموم طراحی کرده است.
آداب استخاره آنلاین تفاوتی با کلیت استخاره ندارد و تنها تفاوت آن در نحوه انجام آن است.
اگر شما هم مایل هستید برای تصمیم‌گیری خودتان استخاره کنید میتوانید در صفحه استخاره آنلاین یونیکا اقدام کنید.
و پس نیت و رعایت آداب استخاره صفحه را لمس کنید تا آیه از قرآن همراه با تفسیر برایتان نمایش داده شود.

در چه اموری میتوان استخاره کرد؟

استخاره مشورت با خداست و بنده با استخاره از خداوند میخواهد که بهترین مسیر را به او نشان دهد تا به خیر دنیا و آخرت او باشد.
پس بهتر است در تمام امور و تصمیمات خود از خدا مشورت بگیریم و با رعایت آداب استخاره بهترین انتخاب را برگزینیم.

استخاره ازدواج:

اگر در شرف ازدواج قرار دارید و تمام جوانب را سنجیده‌اید و با اهل فن مشورت کردید و تحقیقات خود را کامل انجام دادید، حالا زمان استخاره است تا در مهمترین تصمیم زندگی خویش خدا را شاهد بگیرید و از او بخواهید که حامی و پشتیبان شما باشد.

اگر شما هم قصد ازدواج دارید ،و مایل هستید برای این امر مهم استخاره کنید، ما آماده هستیم تا با استخاره تلفنی در سریع‌ترین زمان پاسخ شما را بدهیم.

استخاره قبل شروع کار:

برای شروع یک کسب و کار جدید بهتر است با خدای خود مشورت کنید که اگر این مسیر به خیر و صلاح شما نیست شما را آگاه کند. استخاره واقعی شروع کار را حتما مطالعه کنید.

استخاره طلاق:

تصمیمات شتابزده در برخی امور عواقب جبران ناپذیری دارد و درست در همان زمان که انسان ناامید هست شاید فرج خداوند در راه باشد. بهتر است قبل این تصمیم حیاتی استخاره کنید تا از صحت تصمیم خود مطمئن شوید.

نتیجه‌گیری

برای انجام هر کاری باید اصول و قوانین آن را رعایت کنیم برای انجام استخاره نیز باید با تسلط کامل به آداب استخاره اقدام کنیم تا بهترین نتیجه بدست آید.سایت یونیکا به عنوان اولین و تنها مرجع رسمی استخاره تلفنی و تعبیر خواب تلفنی در خدمت کاربران خود است.

 

مقالات مرتبط

استخاره خوب و بد

ساعت استخاره با قرآن امام صادق

استخاره واقعی | بهترین مسیر برای مشورت با خدا

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید