مقدمه

عنبر نسا یا به زبان عامیانه همان پشگل الاغ ماده‌ای درمانی است که در فصل بهار جمع آوری می‌‌شود. این ماده به ظاهر بی‌ارزش خواص درمانی بالایی به همراه دارد و به درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی کمک می‌کند. عنبر نسا با دارا بودن خاصیت ضد باکتری و آنتی‌بیوتیک قوی به درمان سینوزیت و عفونت‌های رحمی کمک می‌کند.یونیکا همراه شماست.

برای سفارش عنبرنسا اینجا وارد شوید.

عنبرنسارا چیست؟

عنبرنسارا یا همان سرگین الاغ ماده‌ای است که در فصل بهار جمع‌آوری می‌شود و از خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. الاغ نر طبع گرم و‌ الاغ ماده طبعی خنک دارد که تاثیر خوبی بر روی درمان بیماری‌های عفونی دارد. الاغ در فصل بهار از بهترین گیاهان دارویی تغذیه می‌کند که بر روی خواص پشگل آن تاثیر خوبی می‌گذارد.

با استفاده از روش کروماتوگرافی و دستگاه GC-Ms اجزای عنبر نسا از یک ‌دیگر جدا شده که شامل هگزان، استیک اسید، آکونیتین، بتا کاروتن، دی متیل آمین است و خواص آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریال (ضد باکتریایی)، ضدقارچ و ضد التهابی و خواص ضدمیکروبی است.

توجه داشته باشید استفاده خوراکی از عنبر نسا در دین ما حرام است که تنها باید دود آن استفاده نمود. بهتر است عنبرنسارا مانند اسفند بر روی آتش بگذارید و دود آن را استنشاق کنید. دود کردن پشگل الاغ مانند دود کردن هزاران گیاه دارویی است این دود بوی ناخوشایندی دارد که به درمان بیماری‌های عفونی کمک می‌کند.

همانگونه که گفتیم عنبر نسا بوی ناخوشایندی دارد برای از بین بردن این بو می‌توانید یک یا دو عدد عنبر نسا در داخل دستمال مرطوب گلاب و روغن اسطوخودوس آغشته کنید و به مدت 3 روز به دور از نور قرار دهید. بخور دود سرگین الاغ به مدت 6 ثانیه از رشد باکتری‌ها جلوگیری نموده و باعث درمان بیماری‌های عفونی می‌شود.

دود عنبر نسا با داشتن آنتی‌بیوتیک قوی یکی از بهترین درمان‌های سینوزیت‌های مزمن، سرماخوردگی، عفونت‌های واژینال و زخم‌های عفونی و غیرعفونی است. دود کردن عنبر نسا به فرایند زایمان طبیعی کمک می‌کند و باعث کاهش درد زایمان می‌شود که عاری از هر گونه عوارض جانبی است.

خواص عنبرنسا

عنبر نسا ماده طبعی خنک دارد و برای درمان عفونت‌های گرم و عنبر نسا نر طبع گرما داشته و برای درمان بیماری‌های عفونی در افراد سرد مزاج استفاده می‌شود. به همین علت از پشگل الاغ برای بسیار از بیماری‌های عفونی و غیرعفونی استفاده می‌شود. دود عنبر نسا خواص دارویی عجیبی دارد و به درمان بیماری‌های عفونی‌ مزمن از جمله سینوزیت‌های مزمن، سرماخوردگی، عفونت واژینال و درمان زخم‌های عفونی و غیر عفونی کمک می‌کند.

 درمان سینوزیت با عنبرنسا

برای درمان‌ سینوزیت از آنتی‌بیوتیک، شست و شوی دائم بینی و سینوس‌ها استفاده می‌شود ولی در برخی از افراد این داروها جوابگو نمی‌باشد که افراد مجبور به عمل جراحی جهت تخلیه سینوس می‌شوند.

ساده‌ترین راه‌حل استفاده از گیاهان دارویی و سنتی است که می‌توان به استنشاق دود عنبرنسا اشاره کرد که به این روال به درمان سردردهای سینوزیت مزمن و سرماخوردگی کمک می‌کند. برای انجام این‌ نوع درمان عنبر نسا را در یک اسفند دود کن ریخته و روی شعله قرار دهید به دود آن را استنشاق کنید که بر روی  درمان سردردهای سینوسی کمک می‌کند.

 

خواص عنبر نسا
خواص عنبر نسا

عنبرنسارا و درمان بیماری‌های زنان و عفونت 

در طب سنتی از دود عنبر نسا برای درمان عفونت واژن زنان استفاده می‌شود که خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچ دارد. استفاده از سرگین الاغ برای درمان زخم‌های دهانه رحم بسیار کاربردی است و باعث جلوگیری از ایجاد عفونت و قارچ‌های عفونی می‌شود. بهتر است از قبل از استحمام این ماده از شستشو واژن با آب سرد خودداری کنید.

استفاده از این ماده معجزه‌گر به کاهش خونریزی، کوتاه کردن دوره پریود و درمان عفونت‌های واژینال کمک می‌کند. برای درمان زخم رحم باید باید از دود عنبر نسا در داخل مجرای واژن استفاده نمود. بدین صورت 3 عدد عنبر نسا را با مقداری خاکشیر، اسپند درون گلدان بگذارید و با نشستن بر روی گلدان به درمان خود کمک کنید.

برای بخور دادن رحم باید لباس زیر خود‌ در بیاورید و دامن بلند بپوشید. بهترین زمان برای بخور رحم دو روز قبل و بعد پریود ماهانه است که بر روی درمان زخم‌های رحمی و عفونت واژینال تاثیر خوبی می‌گذارد.

عنبرنسارا و درمان درمان عفونت و درد دندان

عنبرنسارا خاصیت ضدعفونی و ضد باکتریایی دارد که به بهداشت و سلامت دهان و دندان کمک می‌کند. برای درمان عفونت و کاهش دندان درد ان را مانند اسپند دود کنید و دود آن استنشاق نموده و مانند دهانشویه در دهان بچرخانید. دود به دست آمده از سوزاندن عنبر نسا به تسکین دندان درد کمک می‌کند.

 درمان کیست مویی

کیست موی یک نوع بیماری مزمن است که در انتهای ستون فقرات و نزدیک مقعد ایجاد می‌شود که همراه با ترشح چرکی مزمن و خونریزی همراه است. دود انرا به کاهش عفونت این نوع بیماری کمک می‌کند.

 تاول و زخم های ترشح دار

برای درمان تاول و زخم‌های عفونی ترشح دار و انواع سوختگی‌ها می‌توانید از دود انرا استفاده کنید که به درمان و ترمیم زخم‌های باز و چرکین کمک می‌کند.

اگزما

عنبرنسارا خاصیت درمانی بالایی دارد و به درمان اگزما و کاهش خارش آن کمک خوبی می‌کند. اگر دچار اگزما و خارش پوست شده‌اید می‌توانید از استعمال دود آن استفاده کنید.‌

خون دماغ

برای درمان خون دماغ می‌توان از مخلوط عنبرنسارا و سرکه بر روی پیشانی استفاده نمود که تاثیر خوبی بر روی کاهش این بیماری دارد.

صرع

برای درمان صرع باید عصاره عنبرنسا را با سرکه مخلوط نمود و دود آن را استنشاق نمود. همچنین می‌توان از آب عنبرنسارا تازه به عنوان قطره بینی استفاده کرد.

متوقف کردن خونریزی

برای توقف انواع خونریزی زخم‌های تازه و بهبودی می‌توانید پودر عنبرنسا را بر روی زخم بپاشید زیرا پودر عنبر نسا خاصیت آنتی بیوتیک دارد و از بروز عفونت پیشگیری می‌کند.

 بواسیر

برای درمان و کاهش عوارض بواسیر دود عنبر نسارا مناسب است که از بروز عفونت تا حد امکان پیشگیری می‌کند.

درمان و زخم ختنه

برای درمان و بهبود زخم ختنه از دود عنبر نسارا استفاده می‌کنند که دود آن در محل ختنه قرار می‌دهند که این امر باعث کاهش زخم‌های حاد محل ختنه می‌شود.

عنبر نسا و درمان رفع درد گوش

برای رفع درد گوش می‌توانید توتون سیگار را خالی کنید و آن را با عنبر نسارا پر کنید و دود آن را درون گوش قرار دهید.

دهانشویه مناسب

عنبر نسا مانند دهانشویه کلرهگزیدین است که خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتری دارد و باعث مهار رشد میکروب و باکتری‌های استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک دهان می شود و از پوسیدگی دندان‌ها و بیماری های پریودنتال جلوگیری می کند.

مبارزه با میکروب ها

دود عنبر نسارا باعث افزایش فعالیت نوتروفیل‌های خون و مبارزه با میکروب‌ها می‌شود.

لک های جوش و جای آکنه

استعمال دود عنبر نسارا بر روی رفع لک‌های پوستی و رفع آکنه پوستی مفید‌ است. برای رفع لک‌های پوستی می‌توانید از ماسک عنبر نسا استفاده کنید.

کهیر 

اگر دچار حساسیت پوستی و کهیر هستید می‌توانید از دود عنبر نسارا استفاده کنید. دود دادن عنبر نسا موجب کاهش خارش پوست و التهاب پوستی می‌شود.

آبله مرغان 

آبله مرغان یک بیماری ویروسی است که باعث ایجاد تاول و خارش بر روی پوست می‌شود. خاراندن پوست ملتهب باعث ترکیدن تاول‌ها و‌عفونی شدن پوست می‌شود. با دود دادن عنبر نسارا می‌توان سرخک را درمان کرد

عفونت ریه 

عنبر نسا باعث ترمیم و درمان سوزیت‌های مزمن و سرماخوردگی می‌شود. عنبر نسا را در یک اسفند دود کن ریخته و روی شعله ملایم قرار دهید و آن را استنشاق کنید که این عمل باعث رفع عفونت ریه می‌شود.

طرز استفاده عنبر نسا
طرز استفاده عنبر نسا

طرز استفاده عنبرنسا

در کتب طب سنتی قدیم از خواص دارویی عنبرنسا بسیار صحبت شده است. عنبر نسا آثار درمانی بسیار بالایی به همراه دارد و گره گشای درمان بیماری‌های مختلف است. استفاده خوراکی از عنبر نسا حرام است که به دو روش دود و استعمال خارجی مصرف می‌شود.

دود دادن عنبرنسا در محیط‌های بسته مانند فضای خانه مثل اسپند اثر میکروب‌کشی قوی دارد و در فصول سرد سال باعث کاهش بروز بیماری‌های مانند سرماخوردگی می‌شود. در صورتی که یکی اعضای خانواده دچار سرماخوردگی شده باشد با این کار می‌توان از گسترش ویروس جلوگیری نمود.

استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه‌های درمان سینوزیت مزمن و سرماخوردگی حاد است. بهتر است انرا در یک اسپند دود کن ریخته و روی شعله کم قرار دهید‌ و دود متصاعد شده را استنشاق بنمایید.

اگر دچار خارش پوستی هستید استفاده از دود انرا بر روی کاهش خارش کمک خوبی می‌کند. استفاده مداوم از دود اسفند به درمان تاول‌ و زخم‌های ترشح شده مفید است به طور که بر روی درمان اگزما تاثیر خوبی می‌گذارد. برای ترمیم سریع جای زخم و زخم‌های سوختگی می‌توان از دود این ماده معجزه گر استفاده نمود.

ضماد کردن مخلوط عنبر نسا و سرکه بر روی پیشانی به درمان خون دماغ کمک می‌کند. برای درمان بیماری خطرناک صرع از استنشاق عصاره خشک عنبر نسا و سرکه استفاده کنید. همچنین می‌توان از آب عنبر نسا تازه به عنوان قطره بینی استفاده نمود.‌ پاشیدن پودر عنبر نسا خشک بر روی زخم‌های تازه به بهبود زخم و خونریزی آن کمک می‌کند.

عنبرنسارا برای چه بیماری مفید است

همانگونه که بیان کردیم عنبرنسارا بیشتر به روش دود کردن مانند اسپند استفاده می‌شود و بیشتر برای درمان سینوزیت، آلرژی و ترشحات چرکی به کار می‌رود. این ماده پر خاصیت دارای خواص آنتی‌ هیستامین و ضد میکروبی است که تاثیر خوبی بر روی درمان بیماری‌های عفونی دارد.

پشگل الاغ دارای خواص دارویی فراوانی است که تولید کنندگان و مشتریان زیادی به خصوص در ایران و افغانستان دارد. از خواص درمانی عنبر نسا می توان به ضد عفونی کننده، ضد سرماخوردگی، ضد بیماری های عفونی، درمان گوش درد، کمک به التیام زخم، درمان انواع زخم ها، درمان دندان درد ناشی از سرما، درمان عفونت رحم، درمان عفونت‌های رحمی اشاره کرد. انواع قارچ رحم و زخم‌های رحم از جمله بیماری فیبروم با عنبر نسا درمان می‌شود.

برای نگهداری آن باید از مکان‌های خشک استفاده کنید، بهتر است عنبر نسا را به صورت سالم نگهداری کنید در صورتی که خرد شود خواص خود را از دست می‌دهد. عنبر نسا مرغوب و تازه به رنگ قهوه‌ای مایل به مشکی سوخته است که خواص بالایی به همراه دارد. رایج ترین روش استفاده از عنبر نسا سوزاندن و استنشاق دود آن است.

روشی که به ندرت استفاده می شود جوشاندن عنبر و نوشیدن جوشانده آن است که گفته می شود برای بیماری های معده مفید است ولی از نظر اسلام خوردن آن حرام است. در بعضی واقع گاهی در قلیان با مخلوط تنباکو استفاده می شود.

جمع بندی 

در ایران باستان از عنبرنسا یا پشگل الاغ به عنوان دارو در برابر بیماری‌های مختلف عفونی استفاده می‌شد. یونانیان از پودر عنبر نسا و عسل برای درمان بیماری‌های مانند گلو درد، گوش و چشم استفاده می‌کردند. این ماده شگفت انگیز کاربرد بالایی دارد و برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی بسیار استفاده می‌شود. عنبر نسا تاثیر خوبی بر روی درمان مشکلات تنفسی دارد و سیستم عصبی بدن را تقویت می‌کند.  امروزه از عنبر نسا برای درمان بیماری‌های مثانه، بیماری‌های معده و‌ برونشیت استفاده می‌شود.

 

 •  خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ بالایی دارد و به درمان آنفولانزا کمک می‌کند.
 • درمان کننده آکنه مزمن و بیماری‌های پوستی است
 •  تقویت کننده چشم است و‌ خشکی و پیری چشم جلوگیری می‌کند.
 •  رفع کننده عفونت لثه است و باعث تسکین دندان درد می‌شود.
 • به درمان زخم معده کمک می‌کند برای رفع مشکلات معده و روده به مدت 10 روز با معده خالی این نوع دمنوش را بخورید.
 •  درمان کننده هموروئید و بواسیر است و باعث رفع گوشت اضافی مقعد می‌شود.
 •  تقویت کننده مو سر بوده و به رشد سریع موها کمک می‌کند.
 •  درمان کننده اگزما و ترک پا است و باعث رفع زخم بستر می‌شود.
 •  تقویت کننده دستگاه گوارش و کمک به درمان بیماری‌های از جمله التهاب روده و کرون روده

سوالات متداول

 • عنبر نسا ماده و با نر چه تفاوتی دارد؟

عنبر نسا ماده طبع گرم و عنبر نسا نر طبعی خنک دارد.

 • آیا عنبرنسارا فقط خاصیت آنتی بیوتیک دارد؟

خاصیت ضد باکتری و آنتی بیوتیک بخشی از خواص آن است

 • نحوه خرید عنبرنسارا چگونه است؟

برای خرید عنبرنسارا می‌توانید به صورت آنلاین و حضوری اقدام کنید. در هنگام خرید بهتر است به مراکز معتبر مراجعه کنید و از کیفیت محصول اطمینان خاطر داشته باشید.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید