استخاره خوب و بد به این مفهوم  نیست که استخاره کننده حتماً به نتیجه مورد نظر خود خواهد رسید یا هیچ ضرری متوجه او نخواهد شد. بلکه معنایش این است که آن تصمیم یا کار مورد نظر، در مجموع به صلاح دنیا و آخرت اوست و به خیر و سعادت او ختم می‌شود، اگرچه ممکن است با ضرر و بلا همراه باشد. امام صادق(ع) فرمودند: «استخاره کنید در حالت سلامتی، زیرا ممکن است بریدن دست مرد، مرگ فرزند و از دست دادن مال، برای او خیر باشد.» (کافی، جلد 3، صفحه …) درادامه در سایت یونیکا به شکل کامل و جامع به شرح «استخاره خوب و بد| استخاره با قرآن خوب و بد فوری» خواهیم پرداخت.

استخاره خوب و بد

استخاره خوب و بد نمی‌تواند از نظر لغوی و مفهومی صحیح باشد، چون ممکن است در موردی جواب استخاره شما خوب باشد ولی در ظاهر اتفاقی خوبی برای استخاره‌کننده رخ ندهد ولیکن چه بسا این مشقت در نهایت باعث گشایش امور او باشد و نفع استخاره کننده در آن باشد.
در مواردی هم جواب استخاره بد است ولیکن ظاهر آن امر منفعت فراوانی دارد، اما ممکن است این موقعیت برای شخصی منفعت داشته باشد و برای شخصی دیگر زیان ( مولف )

یک داستان واقعی از استخاره خوب و بد

این یک داستان واقعی است و برشی از قصه یک از نزدیکان بنده است که برای شما روایت می‌شود.
یکی از نزدیکان به بنده مراجعه کردند و برای مطلبی درخواست استخاره نمودن، پس از گفتگو و گوشزد آداب و شرایط استخاره، پاسخ استخاره بد آمد.
_ایشان مکدر شدند پس از مدتی مجدد تماس گرفتند و درخواست کردن که دوباره برایشان  استخاره با قرآن  باز کنم

وقتی علت استخاره مجدد را طی چند روز پرسیدم:

_پاسخ دادند که قصد خرید ماشینی را از یکی از مراکز پیش‌فروش دارند ولی چون جواب استخاره بد آمده انجام نداده، ولی به ضررشان شد و آشنایانی که در این پیش فروش شرکت کرده‌اند سود خوبی کردند.

به هر حال بنده دوباره استخاره کردم و جواب بد آمد و به صلاح او نبود، پس از مدتی متوجه شدم ایشان برخلاف مرتبه اول در این پیش‌فروش شرکت کردند و سود خوبی هم بدست آوردند اما در مشارکت بعدی تمام سرمایه خود را صرف پیش خرید خودرو در یکی از شهرستان ها نمودند، ولی برخلاف دوره اول طرف قرارداد خودروی تحویل نداده و مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است.

علاوه بر نقش دولت و مراجع زیر ربط در رصد و مدیریت این شرکت برای جلوگیری از سودجوی، که بعضاً به قیمت نابودی سرمایه و جان افراد ختم می‌شود، بهتر است انسان به رزق مقدر الهی اکتفا کند و تلاش برای مال ناصواب را متوقف کنند.
هر چند توجه به استخاره خوب یا بد می‌توانست برای ایشان فرشته نجاتی باشد ولی با بی توجهی و طمع سرمایه گذاری نامناسبی را شروع و متضرر شدند.

استخاره با قرآن خوب یا بد فوری

استخاره قرآنی
استخاره با قرآن آیات

استخاره خوب و بد انواع مختلفی دارد ولیکن مرسوم‌ترین آن استخاره قرآنی و استخاره با تسبیح است.
هر دو نوع استخاره مرسوم است و قابل اعتماد است اما توجه به استخاره قرآنی بیشتر است و برای استخاره کننده آرامش و اطمینان قلب بیشتری به همراه دارد.

استخاره خوب یا بد قرآنی

ابتدا باید نیت کنید نیت برای استخاره قرآنی به این شکل است که دقیقا بدانید به چه منظور استخاره میکنید

خواندن سوره حمد سه مرتبه
خواندن سوره توحید
قرائت دعای مرسوم استخاره

باز کردن یک صفحه از قرآن کریم و توجه به اولین آیه، در استخاره قرآنی درک صحیح معنای آیه در کنار ترجمه آن بسیار مهم است و شاید برای عموم قابل تشخیص نباشد که پاسخ استخاره خوب و بد آمده است، پس بهتر است استخاره کننده به ترجمه، تفسیر و درک آیات مسلط باشد

توجه به نتیجه استخاره
نتیجه استخاره هر چه که باشد باید به آن اعتماد کرد و ترک آن مکروه است هرچند ترک استخاره قرآنی حرام نیست

 استخاره خوب و بد با تسبیح

مراحل استخاره خوب و بد با تسبیح به شرح زیر است:

وضو گرفتن و قرار دادن دو سجاده، یکی برای سجده شکر و دیگری برای سجده استخاره

نشستن میان دو سجاده رو به قبله و خواندن توحید و صلوات بر پیامبر و ائمه اطهار(ع)

خواندن دعای توفیق استخاره

بیان هدف از استخاره و سپس حمد و ثنای الهی

گرفتن تعدای از دانه های  تسبیح و شروع به شمردن آن به این ترتیب: الله اکبر، سبحان الله، الحمدلله

با پایان یافتن شمارش، قرار دادن تسبیح روی سجاده استخاره

انجام سجده شکر بر روی سجاده اول

انجام سجده استخاره بر روی سجاده دوم

خواندن دعای توفیق و تفأل به استخاره

اگر تعداد دانه‌های باقی مانده فرد باشد، استخاره مثبت و اگر زوج باشد، استخاره منفی است.

زمان و روش انجام استخاره

مهم‌ترین رکن در مواقع استخاره این است که آیا استخاره خوب و بد وارد است یا خیر، در برخی زمان و شرایط استخاره وارد نیست و نباید انجام شود

 • مواردی که استخاره را باطل می‌کند
 • عدم اعتماد به نتیجه استخاره
 • عدم رعایت آداب و احترام در استخاره قرآنی
 • استخاره از روی کنجکاوی
 • استخاره بدون تحقیق
 • استخاره در امور بیهوده
 • استخاره در کارهای حرام و مکروه
 • استخاره در مواردی که احکام شرعی دارند

استخاره قرآنی در چه مواردی مجاز است؟

 

استخاره قرآنی تنها در مواردی که پس از تفکر، مشورت با خردمندان و استفاده از دانش، همچنان در تردید و سردرگمی باقی مانده‌اید، مجاز است.

استخاره قرآنی  در امور واجب، حرام و مکروه جایز نیست و در مورد مسائل بی‌اهمیت نیز معنا ندارد.

تکرار استخاره درباره یک موضوع مجاز نیست مگر اینکه شرایط تغییر کند. در صورت تکرار، نتیجه استخاره اول ملاک است.

در صورت نتیجه مبهم، می‌توانید بار دیگر استخاره کنید تا نتیجه روشن شود.

پیش از استخاره باید به آن ایمان داشته باشید. استخاره باید در حال آرامش، تمرکز و ارتباط با خدا باشد.

از جهل و ناآگاهی دیگران درباره استخاره سوءاستفاده نکنید. خودتان برای خودتان استخاره کنید.

آداب استخاره بایدبه شکل کامل رعایت شود.

توکل به خدا و دل سپردن به مشیعت الهی

 استخاره خوب و بد یعنی: توکّل به خداوند متعال، رمز موفقیت و آرامش در زندگی است. هنگامی که انسان تمام وجود خود را به دستان لطیف خالق هستی سپرده و به او توکّل کند، دیگر نگرانی‌ها و غم‌ها از دلش می‌رود.

ایمان و اعتقاد راسخ به اینکه خداوند بزرگ، همواره پشتیبان و یاور بندگان صالح خود است، آرامش عظیمی به انسان می‌بخشد. کسی که توکّل کند، می‌داند هر اتفاقی که در زندگی‌اش رخ می‌دهد، خواست الهی و به سود اوست، پس دل نگران نمی‌کند.

استخاره با قرآن خوب و بد فوری

استخاره به معنای طلب خیر از خداوند است خداوندی که سرنوشت تمام موجودات جهان از او سرچشمه می‌گیرد زیرا می‌تواند بندگان خود را با نیکی‌ها رهبری نمايد. هنگامی که انسان می‌خواهد کاری را انجام دهد که از سرانجام آن آگاهی ندارد می‌تواند از صمیم قلب از خداوند کمک بخواهد و استخاره نمايید.

استخاره قرآن خوب و بد به این معنی نیست که استخاره کننده حتما به نتیجه دلخواه خود می‌رسید و هیچ ضرری متوجه آن نخواهد شد به معنی این است که تصمیم و کار مورد نظر آن در مجموع به صلاح دنیا و آخرت اوست. امام صادق (ع) فرمودند در حالت سلامت استخاره کنید زیرا ممکن است بریدن دست مرد، مرگ فرزند و از دست دادن مال برای او خیر باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با قرآن استخاره خوب و بد فوری بیشتر آشنا شویم.

روش‌های انجام استخاره با قرآن خوب و بد

استخاره خوب و ید واقعی
استخاره خوب و ید واقعی

 

در اسلام استخاره انواع مختلفی دارد که از جمله به؛ استخاره با قرآن ، استخاره مشورتی ، استخاره مطلق ، استخاره با کاغذ ، استخاره قلبی و غیره اشاره کرد علمای دینی زیادی اعتقاد به استخاره توسط خود شخص دارند که بهترین روش در مواقعی که دچار سردرگمی می شوید، رجوع به قرآن و استخاره به وسیله خودتان است. ابتدا قرآن  مجید را باز نمایید و سپس با رعایت تمامی آداب و قرآنی و همچنین خواندن دعای استخاره که قبلا ذکر شد شروع به استخاره با قرآن نمایید. بنابراین زمانی که استخاره کردید و برای تفسیر کردن آن باید به مفسرین قرآن مراجعه نمایید، تا معنا و مفهوم استخاره شما را تفسیر نمایند.

بهترین روش برای استخاره با قرآن کریم و برخی از آداب در زیر به آن اشاره شده است:

 • ابتدا پاکیزگی و طهارت را انجام دهید و بعد از آن وضو بگیرید
 • سپس 3 مرتبه سوره توحید را بخوانید
 • 3 مرتبه صلوات بفرستید
 • بهترین زمان استخاره، میان دو نماز است
 • زمان استخاره کردن رو به قبله باشید
 • بعد از گرفتن استخاره شک و تردید را از خودتان دور کنید و خیر و صلاح کارتان را به دست خدا بسپارید و به او توکل کنید
 • خواندن یک مرتبه اَللّهُمَّ اِنّی تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَ تَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنی مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـی غَیْبِـکَ.
 • پایان قرآن را باز کنید سطر اول و سمت راست را بخوانید.

در استخاره با قرآن باید به معنا و مفهوم آیاتی توجه کنید  و هرگز برای یک نیت دو بار استخاره نکنید و هیچ زمانی برای انجام کارهای حرام استخاره نکنید همیشه با تحقیق، مشورت، بهره‌گیری از عقل و تفکر استخاره کنید.

انواع دعا استخاره با قرآن خوب و بد فوری

هر کسی با پروردگار و بندگان مومن خدا مشورت کند و در کارش استوار و ثابت قدم باشد پشیمان نمی‌شود. دعای استخاره باعث کمک گرفتن از خدا بین دو موضوع شرعی و حلال می‌شود‌.

اولین دعای استخاره

علامه مجلسی از خط شی یوسف قطینی نقل کرد هرگاه اراده کردی از کتاب عزیز استخاره خوب و بد کنی بعد از بسم الله بگو و بعد دعای استخاره را بخوان.

«اَللّهُمَّ إِنْ كانَ فِی قَضائِكَ وَ قَدَرِكَ، أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِیِّكَ، بِظُهُورِ وَلیِّكَ وَ ابْنِ بِنْتِ نَبِیِّكَ، فَعَجِّلْ ذلِكَ وَ سَهِّلْهُ وَ یَسِّرْهُ وَ كَمِّلْهُ، و اَخْرِجْ لِی آیَةً، اَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـى فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة»

سپس حاجت و مشکل خود را عنوان کن و قرآن را بگشا بعد از آن هفت ورق می‌زنی و در ورق هفتم صفحه سمت چپ هفت سطر را بشمار و در سطر هفتم مطلب خویش را پیدا می‌کنید.

دومین دعای استخاره

قرآن را بردارید و دعای استخاره را بخوانید «اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِكِتابِكَ، وَ تَوَكَّلْتُ عَلَیْكَ، فَاَرِنى مِنْ كِتابِكَ ما هُوَ مَكْتُومٌ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فـى غَیْبِـكَ»

دعای استخاره حضرت محمد(ص) – روش دوم:

ای محمد هر کسی می‌خواهد کاری انجام دهد مردد بین دو امر است که باید بهترین آنها را در نزد خود انتخاب کرده باشد و با آن عمل نماید در ابتدا باید بگوید:

(اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي بِعِلْمِكَ وَ وَفِّقْنِي بِعِلْمِكَ لِرِضَاكَ وَ مَحَبَّتِكَ اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي بِقُدْرَتِكَ وَ جَنِّبْنِي بِقُدْرَتِكَ مَقْتَكَ وَ سَخَطَكَ اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي فِيمَا أُرِيدُ مِنْ هَذَيْنِ الْأَمْرَيْنِ وَ تُسَمِّيهِمَا أَسَرَّهُمَا إِلَيَّ وَ أَحَبَّهُمَا إِلَيْكَ وَ أَقْرَبَهُمَا مِنْكَ وَ أَرْضَاهُمَا لَكَ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِالْقُدْرَةِ الَّتِي زَوَيْتَ بِهَا عِلْمَ الْأَشْيَاءِ كُلِّهَا عَنْ جَمِيعِ خَلْقِكَ فَإِنَّكَ عَالِمٌ بِهَوَايَ وَ سَرِيرَتِي وَ عَلَانِيَتِي فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ 

وَ اسْفَعْ بِنَاصِيَتِي إِلَى مَا تَرَاهُ لَكَ رِضًا فِيمَا اسْتَخَرْتُكَ  فِيهِ حَتَّى تُلْزِمَنِي‏ مِنْ‏ ذَلِكَ‏ أَمْراً أَرْضَى فِيهِ بِحُكْمِكَ وَ أَتَّكِلُ فِيهِ عَلَى قَضَائِكَ وَ أَكْتَفِي فِيهِ بِقُدْرَتِكَ وَ لَا تَقْلِبْنِي وَ هَوَايَ لِهَوَاكَ مُخَالِفاً وَ لَا بِمَا أُرِيدُ لِمَا تُرِيدُ مُجَانِباً اغْلِبْ بِقُدْرَتِكَ الَّتِي تَقْضِي بِهَا مَا أَحْبَبْتَ عَلَى مَنْ أَحْبَبْتُ بِهَوَاكَ هَوَايَ وَ يَسِّرْنِي لِلْيُسْرَى الَّتِي تَرْضَى بِهَا عَنْ صَاحِبِهَا وَ لَا تَخْذُلْنِي بَعْدَ تَفْوِيضِي إِلَيْكَ أَمْرِي بِرَحْمَتِكَ الَّتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ اللَّهُمَّ أَوْقِعْ خِيَرَتَكَ فِي قَلْبِي وَ افْتَحْ قَلْبِي لِلُزُومِهَا يَا كَرِيمُ آمِين‏).

دعای استخاره حضرت محمد(ص) – روش دوم:

رسول خدا از پیامبر نقل کرد هنگام استخاره خوب و بد با قرآن ابتدا سا مرتبه سوره توحید و صلوات بر محمد و آلش بفرست و سپس بگو: «اللَّهُمَّ إِنِّی تَفَأَّلْتُ بِكِتَابِكَ وَ تَوَكَّلْتُ عَلَیكَ فَأَرِنِی مِنْ كِتَابِكَ مَا هُوَ الْمَكْتُومُ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فِی غَیبِك» بعد از خواندن این دعای استخارا قرآن را بگشا و در سطر اول در صفحه سمت راست مقصود خود را به دست خواهید آورد. برای اینکه در استخاره نتیجه بهتری بگیرید باید به زمان استخاره توجه کنید.

دعای استخاره امام سجاد (ع):

از دعاهای امام سجاد در صحیفه سجادیه دعا شماره 33 است که عبارتند‌از:«اللهم انی استخیرک بعلمک فصل علی محمد و آله و اقض لی بالخیر و الهمنا معرفه الاختیار واجعل ذلک ذریعة الی الرضا بما قضیت لنا و التسلیم لما حکمت فائزه عنا ریب الارتیاب و ایدنا بیقین المخلصین ولا تسمنا عجز المعرفة عما تخیرت فنغمط قدرک و نکره موضع رضاک

و نجنح الی التی هی ابعد من حسن العاقبة و اقرب الی ضد العافیة و حبب الینا ما نکره من قضائک و سهل علینا ما مستصعب من حکمک والهمنا الانقیاد لما اوردت علینا من مشیتک حتی لا نحب تاخیر ما عجلت و لا تعجیل ما اخرت و لا نکره ما احببت و لا تاخیر ما کرهت واختم لنا بالتی هی احمد عاقبة و اکرم مصیرا بانک تفید الکریمة و تعطی الجریمة و تفعل ما ترید و انت علی کل شی‏ء قدیر.»

از مهم‌ترین خواص استخاره خوب و بد  مشورت با خداوند متعال است خداوند هر چه به خیر و مصلحت بندگان است به دل او می‌اندازد و او را به طرف خود سوق می‌دهد. اگر بعد مشورت با خدای متعال انسان با بندگان خدا مشورت کند خداوند جل و علا آنچه به خیر و صلاح اوست برای او فراهم می‌کند و برای او گشایش ایجاد می‌کند.

نتیجه گیری:

وقتی انسان، همه‌ی امور خود را به دست خداوند واگذار کند و مطمئن باشد که او بهتر از هر کس دیگری می‌داند چه چیزی برای بنده‌اش خوب است، دیگر غصّه‌ای نخواهد داشت و با خیال راحت، راه زندگی را طی خواهد کرد.پس بیایید همگی دست یاری الهی را بگیریم و با توکّل و اعتماد کامل به او، مشیّتش را بپذیریم تا زندگی‌مان پر از آرامش و موفقیت شود. استخاره خوب و بد یکی از راههای پناه بردن به آغوش خداست.

مقالات مرتبط

استخاره برای باز شدن بخت

استخاره برای طلاق

استخاره خوب و بد

استخاره تلفنی رایگان با قرآن

انواع استخاره با تسبیح را بخوانید

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید